Język → Polski

ESP / Projekty /

Satun Cave Exploration Project

↓ Satun Cave Exploration Project
2023
Layer 1
Nurkowanie eksploracyjne w konfiguracji sidemount z otwartym obiegiem w jaskini Toh Wang.
Autor: Mikko Paasi
Nurkowanie eksploracyjne w konfiguracji sidemount z otwartym obiegiem w jaskini Toh Wang.

W sercu prowincji Satun w Tajlandii miała miejsce ekscytująca ekspedycja - Satun Cave Exploration Project. Ten ambitny projekt poświęcony był badaniu praktycznie nieznanego systemu podwodnych jaskiń i jego połączeń z licznymi zapadliskami zlokalizowanymi w masywie góry Pharayabangsa. Teren leży w granicach Parku Narodowego Satun i nurkowanie było możliwe tylko dzięki specjalnemu pozwoleniu.

Choć głównym celem misji było zgłębienie tajników skomplikowanego ekosystemu wodnego tych jaskiń, to zespół miał również w planach poszukiwanie śladów zaginionego plemienia Phap Phaeo, które przez całe wieki zamieszkiwało te tereny, ale kilkadziesiąt lat temu zniknęło w niewyjaśniony sposób. Chociaż lokalni mieszkańcy znajdowali ślady ich pochówków, nadal nie wiadomo co tak właściwie stało się z tym niegdyś dość licznym plemieniem. Niestety w jaskiniach również brakowało jakichkolwiek wskazówek czy śladów, które mogłyby być przydatne w rozwikłaniu zagadki.

Jedno z najważniejszych odkryć podczas ekspedycji, dokonane zostało w jaskini Toh Wang. Według lokalnych legend, poszukiwacze przygód eksplorowali ją w porze suchej, zapuszczając się do 600 metrów w głąb jaskini. Członkowie zespołu liczyli, iż zalana część jaskini sięga znacznie dalej. I tak faktycznie jest, gdyż przeprowadzona w trakcie ekspedycji seria nurkowań dowiodła, iż podwodne korytarze Toh Wang ciągną się znacznie dalej, prowadząc kilka kilometrów od jej wejścia aż do pobliskich zapadlisk.

Nurkowania realizowane były w konfiguracji sidemount, zarówno z obiegiem otwartym, jak i z wykorzystaniem rebreatherów CCR KISS Sidewinder. Kompaktowe rozmiary tego rebreathera umożliwiły eksplorację mimo napotkania wielu bardzo ciasnych restrykcji.

Zespół ustanowił rekord instalując prawie kilometr poręczówki, co potwierdza Toh Wang jako najdłuższą słodkowodną jaskinię w Tajlandii. W trakcie ekspedycji udało się również odkryć inne podwodne jaskinie, znajdujące się w bliskiej okolicy, co sugeruje istnienie skomplikowanej sieci połączeń wewnątrz tego 20-kilometrowego pasma górskiego.

Wyprawa do tego ukrytego świata miała na celu odkrycie sekretów, które pozostawały ukryte przez wieki, rzucając światło na fascynującą historię i biologiczną różnorodność tego odległego regionu Tajlandii.

Przygotowujemy się do kolejnej wyprawy w Listopadzie 2023, po tym jak miną deszcze monsunowe, a przepływ w systemie jaskiń ustabilizuje się. Wtedy okaże się, czy jaskinie łączą się pod zapadliskami oraz, czy uda nam się znaleźć wskazówki na temat tego, co stało się z wymarłym plemieniem górskim.

Mikko Paasi, Instruktor CCR, Eksplorator

By dowiedzieć się więcej o projekcie Satun Cave Exploration Project, odwiedź stronę WWW:

Fakty

↓ Data projektu

02.2023 - ongoing

↓ Miejsce
Prowincja Satun, Tajlandia
↓ Główne cele
 • Zbadanie i eksplorowanie połączenia zalanych jaskiń z odnajdywanymi na powierzchni zapadliskami krasowymi.

 • Zidentyfikowanie i zbadanie gatunków stworzeń wodnych żyjących w ciemnych wodach zamkniętego ekosystemu jaskini Toh Wang.

 • Znalezienie większej liczby śladów zaginionego plemienia Phap Phaeo i jakichkolwiek wskazówek rzucających światło na ich tajemnicze zniknięcie.
 • ↓ Osiągnięcia
  Odkrycie rozległych zalanych korytarzy jaskini Toh Wang sugerujących istnienie dużego systemu jaskiniowego w wapiennym masywie góry Pharayabangsa.
  ↓ Zespół
  • Mikko Paasi
  • Team ’Filthy Few’
  • Por Parasu Komaradat
  • Folk Kamponsak Sassadee
  • Mika Lindström
  • Patrick Tassin
  • Klaus Könönen
  • Kevin Powers

  Zobacz inne projekty, które wsparliśmy

  Ty również masz swój wkład!

  Wybierając marki zaangażowane w nasz program, bezpośrednio przyczyniasz się do wsparcia jakie możemy zapewnić nurkom ESP na całym świecie. Każdy drobny wkład przyczynia się do osiągnięcia naszych wspólnych celów.

  Dziękujemy!

  Layer 1

  W jaki sposób aplikować?

  Podziel się z nami swoją wizją. Chcemy wspierać wyprawy eksploracyjne, działania na rzecz ochrony i projekty, które pogłębiają zrozumienie podwodnego świata.