Język → Polski

ESP / Sprzęt

Layer 1
Autor: Irena Stangierska
Ludzie, umiejętności, praca zespołowa, wytrwałość i... szczęście to podstawowe elementy każdego projektu eksploracyjnego.

Jednak nic nie da się osiągnąć bez odpowiednich narzędzi.
Zimowe nurkowanie badawcze w Czarnym Stawie pod Rysami, Tatrzański Park Narodowy.
Autor: Irena Stangierska

Od samego początku w 2012 roku, jednym z głównych celów XDEEP Exploration Support Program było wspieranie projektów eksploracyjnych najbardziej efektywnym i niezawodnym sprzętem nurkowym.

Piotr Czernik, CEO XDEEP, pomysłodawca programu ESP

Design napędzany konkretnymi potrzebami

Layer 1
Szyna akcesoryjna w suchym skafandrze SEAL SL:01, który został stworzony przy współpracy z uczestnikami programu ESP.
Autor: Mekan Photography

To ciągły proces: pojawia się potrzeba, a nastęnie pomysł. Pomysł przekształca się w projekt, projekt przekształca się w produkt, a produkt jest testowany w ekstremalnych warunkach. A potem wszystko zaczyna się od nowa.

To symbioza między markami, które tworzą sprzęt, a ludźmi, którzy go używają. Obie strony dzielą się doświadczeniem i wiedzą w swoich dziedzinach. W efekcie powstaje lepszy, bardziej niezawodny i funkcjonalny sprzęt.

Sam sprzęt jest niczym bez człowieka. Jednak bez właściwego sprzętu niewiele można zdziałać. Granica między "da się" a "to niemożliwe" często jest wyznaczana przez narzędzia, którymi dysponujemy.

Obserwowanie jak nasze pomysły przekształcają się w coś konkretnego, co może pomóc nam nurkować głębiej, dalej i bezpieczniej, to niesamowicie ekscytujące doświadczenie.

Patrick Widmann, CCR Cave Instructor Evaluator, Eksplorator

Dla mnie jako projektanta, praca z jednymi z najbardziej doświadczonych nurków eksploracyjnych na świecie to zarówno wyzwanie, jak i ekscytujące doświadczenie. To gra typu "go hard or go home".

Ci ludzie wiedzą dokładnie czego potrzebują i co działa a co nie. To, czego zazwyczaj nie znają, to słowo "kompromis". Naszym zadaniem jest przekształcenie ich potrzeb w działający produkt.

Piotr Czernik, CEO XDEEP, Projektant sprzętu

Przetestowany i zatwierdzony przez eksploratorów

Layer 1
Patrick Widmann w suchej sekcji jaskini, Riviera Maya, Meksyk
Autor: Mekan Photography

Doprowadzamy sprzęt do jego absolutnych granic. A czasami znacznie je przekraczamy.

Ostatnią rzeczą, jaką chciałbyś będąc w środku dżungli jest odkrycie, że twój sprzęt nie działa.

Jeżeli działa dla nich, będzie działać dla Ciebie

Layer 1
Przygotowanie sprzętu przed nurkowaniem w syfonie podczas Bahia Expedition.
Author: Alfred Minnaar

Czysta użyteczność. Sprzęt do eksploracji musi być wydajny, solidny i niemal niezniszczalny. Nie ma tu miejsca na gadżety i bezużyteczne dodatki, które uwielbiają szefowie marketingu.

Rozwiązania i technologie, które sprawdziły się w najbardziej wymagających warunkach, mają nieocenioną wartość niezależnie od rodzaju nurkowania jakie uprawiasz i pozwolą Ci nurkować wygodniej i bezpieczniej.

W eksploracji zarówno efektywność, jak i komfort są równie ważne. Gdy przespałeś noc w namiocie na mrozie, a potem spędzasz cały dzień w suchym skafandrze w lodowato zimnej wodzie, ostatnią rzeczą jakiej chcesz, jest niewygodny sprzęt. W takich dniach po prostu modlisz się o odrobinę komfortu.

Ben Reymenants, Instructor Trainer, Eksplorator jaskiń
Layer 1
Początek nurkowania w jaskini w północnej Szwecji, przy temperaturze wody 1°C.
Autor: Irena Stangierska

Ty również masz swój wkład!

Wybierając marki zaangażowane w nasz program, bezpośrednio przyczyniasz się do wsparcia jakie możemy zapewnić nurkom ESP na całym świecie. Każdy drobny wkład przyczynia się do osiągnięcia naszych wspólnych celów.

Dziękujemy!

W jaki sposób aplikować?

Podziel się z nami swoją wizją. Chcemy wspierać wyprawy eksploracyjne, działania na rzecz ochrony i projekty, które pogłębiają zrozumienie podwodnego świata.