Język → Polski

ESP / Eksploratorzy

Layer 1
Autor: Alfred Minnaar

Co to oznacza "być odkrywcą"?

Wyczerpany, sfrustrowany, zmęczony, kontuzjowany, przytłoczony, przestraszony, podekscytowany, dumny, zadowolony, spełniony, szczęśliwy, zszokowany, wdzięczny, euforyczny!

Instruktorzy nurkowania jaskiniowego i eksploratorzy Skanda Cofield i Jake Bulman.
Autor: Alfred Minnaar

Eksploracja może być przytłaczającym doznaniem. Czasem to po prostu tygodnie bez nawet minimalnego komfortu, ciężka praca i stawianie czoła ryzyku. A wszystko to z bardzo niepewną perspektywą nagrody.

Czy mógłbyś być odkrywcą?

Czy masz to, czego potrzeba?

→ Poświęcenie
Robię to, ponieważ niemal każdego dnia badania podwodne, fotografia i eksploracja, są pierwszymi rzeczami o których myślę po przebudzeniu. I ostatnimi, o których myślę przed snem. Po prostu nie jestem szczęśliwy, jeśli nie są one centralną częścią mojego życia.
→ Ciekawość
Eksploracja jest pierwszym krokiem w badaniach naukowych. Musimy wiedzieć, że dane miejsce istnieje, zanim będziemy mogli je zbadać.
→ Koncentracja
Kiedy wchodzę do wody, aby pociągnąć poręczówkę daleko w głąb jaskini, uwielbiam stan, w którym mój umysł staje się całkowicie spokojny, a jednocześnie moje zmysły chłoną otaczające środowisko by jak najlepiej zrozumieć jaskinię.
→ Wytrwałość
W niemal każdym projekcie eksploracyjnym nadchodzi moment, gdy rozczarowanie przeważa nad ekscytacją, a zmęczenie zaczyna dominować nad siłą woli. W takiej chwili to wytrwałość wyznacza granicę między sukcesem a porażką.
→ Doświadczenie
Kiedy zrozumiesz trudności związane z pobieraniem danych pod ziemią i pod wodą, zrozumiesz dlaczego nadal tak wiele jest do odkrycia w naturalnej historii Ziemi i naszej własnej, i staniesz się bardziej chętny do sięgania dalej niż kiedykolwiek wcześniej.

Jak to jest odkrywać nieznane?

Layer 1
Przygotowania do nurkowania w syfonie w trakcie projektu Bahia Expedition w Brazylii.

Podwodna eksploracja to z pozoru magiczna podróż w nieznane. Częściej jednak poświęcasz cały swój wolny czas, pieniądze, wysiłek i emocje, a wracasz do domu z pustymi rękami.

Jednak wystarczy jedno odkrycie i natychmiast zapominasz o całym zmęczeniu, bólu i rozczarowaniach, a jedynym uczuciem, które pozostaje, jest zwycięstwo.

Na każdą oszałamiającą jaskinię, którą znaleźliśmy, przypadają dziesiątki miejsc, które sprawdziliśmy, a które okazały się rozczarowaniem.

Każde z tych miejsc wymagało takiego samego wysiłku i zaangażowania.

Phillip Lehman, Eksplorator jaskiń, nurek CCR Cave Trimix

Odkrywcą nie zostaje się ot tak. Nurkowanie jaskiniowe i techniczne samo w sobie to poważna sprawa. Dodaj do tego odległą lokalizację, nieznany teren i trudną logistykę, a trudność i ryzyko ulegną zwielokrotnieniu.

To, co czasami jest pojedynczym postem na Facebooku, często kryje w sobie niezliczone godziny pracy, ale też lata treningów i zbierania doświadczenia.

Rodrigo Severo, Eksplorator Jaskiń
Layer 1
Patrick Widmann nurkujący w dół głębokiej szczeliny w jaskini Lapa Doce. Głębokość 64 m.
Autor: Phillip Lehman

Nie da się wyrazić słowami to co czujesz gdy jesteś pierwszą osobą, która rysuje mapę nieodkrytej części naszej planety. Zwłaszcza, gdy jest to tak inspirujące miejsce jak podwodna jaskinia. Emocje, których doświadczasz, są nie do opisania.

Najbardziej niesamowite w nurkowaniu jaskiniowym jest to, że nigdy nie można powiedzieć, że praca jest skończona. W przeciwieństwie do wspinaczki górskiej, w jaskini nie ma szczytu do zdobycia. Oznacza to, że urok eksploracji i odkrywania tego, co jeszcze kryje się w środku, pozostaje ciągłym i fascynującym wyzwaniem.

Patrick Widmann, CCR Cave Instructor Evaluator, Eksplorator jaskiń

W jaki sposób aplikować?

Podziel się z nami swoją wizją. Chcemy wspierać wyprawy eksploracyjne, działania na rzecz ochrony i projekty, które pogłębiają zrozumienie podwodnego świata.