Język → Polski

ESP / Projekty /

Podziemne źródło Rio Sonador

↓ Podziemne źródło Rio Sonador
2015
Layer 1
Nurkowanie w jaskini Nacimento del Rio Sonador to loteria, jeśli chodzi o widoczność.
Autor: Phillip Lehman
Nurkowanie w jaskini Nacimento del Rio Sonador to loteria, jeśli chodzi o widoczność.

Nascimient Del Rio Sonador to wywierzysko znajdujące się w górach za Puerto Plata na Dominikanie. Wywierzysko składa się tak naprawdę z dwóch oddzielnych źródeł, które znajdują się tylko około 50 metrów od siebie i razem wpływają w to samo miejsce, tworząc rzekę Rio Sonador. Rzeka ta, płynąca w głębokim wapiennym kanionie, jest lokalną atrakcją turystyczną, popularną ze względu na krystalicznie czyste wody i niezwykłe otoczenie.

Wywierzyska znajdują się w środku dżungli i choć zlokalizowane są jedynie kilka kilometrów w linii prostej od najbliższej drogi, to dotarcie do nich wymaga kilkugodzinnej wędrówki w trudnym, górskim terenie i transportu sprzętu na koniach z pomocą lokalnej ludności. Podczas drogi nietypowym, ale realnym zagrożeniem okazały się… agresywne krowy.

Zaskakujące jest to, że wypływy są zupełnie niezależne i nie są ze sobą połączone. Podejrzewano to od dawna, jednak dopiero nurkowania eksploracyjne wykonane przez zespół potwierdziły ten fakt. Okazało się, że woda wypływająca z jednego wywierzyska może być całkowicie mętna i nienadająca się do nurkowania, podczas gdy wody w jaskini z której wypływa drugie, są krystalicznie czyste.

Próba dotarcia na dno wywierzyska była obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia, gdyż zarówno wielkość przepływu wody, jak i jej przejrzystość, są silnie uzależnione od lokalnych opadów deszczu. Warunki potrafią zmienić się z idealnych do bardzo złych w ciągu kilkudziesięciu minut.

Zespół miał sporo szczęścia, bo po przybyciu na miejsce okazało się, że przejrzystość wody jest doskonała. Dlatego po niezwłocznym przygotowaniu sprzętu, Patrick Widmann rozpoczął nurkowanie z wykorzystaniem konfiguracji CCR.

Dostęp do głębokiej części jaskini okazał się być nieco skomplikowany. Wywierzysko za mniejszym otworem osiąga głębokość 22 metry i kończy się suchą sekcją, na końcu której znajduje się wodospad. Przebycie kilkumetrowego progu w pełnym sprzęcie nurkowym jest nie lada wyzwaniem, bo cała woda z tej przepływowej jaskini leje się z pełną siłą wodospadu bezpośrednio na głowę. Dalej czekał kilkusetmetrowy syfon, który nagle otworzył się w szczelinę, a następnie epicki kanion opadający na ponad 100 metrów.

Na końcu kanionu, na głębokości około 100 m strop opada gwałtownie i znika pod skalną półką. Sam kanion biegnie jednak dalej i głębiej, otwierając się na ogromną pustkę. Plan przewidywał nurkowanie na głębokość 100 metrów, dlatego po jej osiągnięciu, mimo niesamowitej przestrzeni przed sobą Patrick rozpoczął powrót, który przebiegał z prądem i bez większych problemów.

Aktualnie lina poręczowa i odkryta część jaskini kończy się na głębokości -101 metrów w miejscu tak rozległym, że nie widać ani spągu ani ścian. Daje to pewność dalszych odkryć w tym miejscu. Jednak jaskinia ta jest nieprzewidywalna i potrafi bardzo mocno bronić swoich tajemnic. Dlatego wszelkie przyszłe nurkowania, ze względu na przewidywaną głębokość powyżej 150 metrów, będą wymagały jeszcze większych przygotowań i skrupulatniejszego planowania. Mimo to, każdy projekt eksploracyjny w tym miejscu będzie swego rodzaju loterią ponieważ warunki mogą się zmieniać bez ostrzeżenia.

Eksploracja przepływowych jaskiń na głębkościach rzędu 100 m z czasem dennym ponad jedną godzinę sama w sobie jest skomplikowanym zadaniem. Robienie tego w miejscu, do którego można dotrzeć tylko pieszo, w kraju w którym o śmigłowcach ratowniczych nikt nawet nie słyszał, oznacza brak realnych szans na jakąkolwiek akcję ratunkową.

Takie nurkowania wymagają nie tylko skrupulatnego planowania, ale też odpowiedniego przygotowania psychicznego.

Patrick Widmann, CCR Cave Instructor Evaluator, Eksplorator

By dowiedzieć się więcej o projekcie Podziemne źródło Rio Sonador, odwiedź stronę WWW:

Fakty

↓ Data projektu

09.10.2015

↓ Miejsce
Puerto Plata, Dominikana
↓ Główne cele

Eksploracja wywierzyska Rio Sonador na Dominikanie.

↓ Osiągnięcia
Odkrycie zupełnie nowej sekcji zalanej jaskini znajdującej się za wywierzyskiem.
↓ Zespół
  • Patrick Widmann
  • Phillip Lehman
  • Angel Compres Ramos
Layer 1
Video

Zobacz inne projekty, które wsparliśmy

Ty również masz swój wkład!

Wybierając marki zaangażowane w nasz program, bezpośrednio przyczyniasz się do wsparcia jakie możemy zapewnić nurkom ESP na całym świecie. Każdy drobny wkład przyczynia się do osiągnięcia naszych wspólnych celów.

Dziękujemy!

Layer 1

W jaki sposób aplikować?

Podziel się z nami swoją wizją. Chcemy wspierać wyprawy eksploracyjne, działania na rzecz ochrony i projekty, które pogłębiają zrozumienie podwodnego świata.