Język → Polski

ESP / Projekty /

Ekspedycja Miljacka II

↓ Ekspedycja Miljacka II
2021
Layer 1
Członkowie zespołu przygotowujący się do nurkowania w jaskini Mokranjska Miljacka.
Autor: Florian Launette
Członkowie zespołu przygotowujący się do nurkowania w jaskini Mokranjska Miljacka.

Eksploracja nie zawsze polega na przygotowaniu się do wyprawy, rozpoczęciu jej i powrocie z natychmiastowymi wynikami. Czasami potrzeba lat eksploracji, badań i starannego planowania, aby dokonać istotnych odkryć. Jak mówi przysłowie, "stoimy na ramionach gigantów", a ten wieloletni projekt jest tego świadectwem i efektem pracy odkrywców oraz naukowców na przestrzeni ponad 50 lat.

Pół wieku temu Branko Jalzic, jeden z pierwszych odkrywców Jaskini Gospodska, był głęboko przekonany o istnieniu połaczenia z legendarnym Cetina Glavas Spring. Niestety, w tamtym czasie niezbędny sprzęt i wiedza specjalistyczna wymagane do zbadania tej koncepcji nie były dostępne. Jednak w 2021 r. ekspedycja kierowana przez Petrę Kovac Konrad wyruszyła w misję, aby raz na zawsze zweryfikować pomysły Branko.

Eksploracja, mapowanie i pogłębianie zrozumienia wzajemnych powiązań między tymi jaskiniami, a także uzyskanie szerszej perspektywy w zakresie ich hydrogeologii, okazały się być ogromnym wyzwaniem. Eksplorowanie zalanych jaskiń na głębokościach ponad 100 metrów wiązało się z wielogodzinnym nurkowaniem technicznym i przeszkodami logistycznymi o najbardziej ekstremalnym charakterze. Dzięki doktoratowi z nauki o zjawiskach krasowych i bogatemu doświadczeniu jako speleolog i nurek jaskiniowy, Petra była idealnym liderem zespołu zdolnego do pokonania tych wyzwań.

Jaskinia Miljacka II jest największą z jaskiń Parku Narodowego Krka i częścią zlewni rzeki Zrmanja. Projekt ten ma istotne znaczenie dla Parku Narodowego Krka ze względu na zarządzanie jaskinią jako siedliskiem dla kilku endemicznych gatunków troglobiontów, takich jak Proteus anguinus (ślepica jaskiniowa) oraz trzech gatunków nietoperzy.

Petra Kovač-Konrad, Płetwonurek jaskiniowy, Naukowiec

By dowiedzieć się więcej o projekcie Ekspedycja Miljacka II, odwiedź stronę WWW:

Fakty

↓ Data projektu

2021

↓ Miejsce
Jaskinia Mokranjska Miljacka, Chorwacja
↓ Główne cele
 • Indentyfikacja i mapowanie jednego z największych systemów jaskiń w Dalmacji, rozciągającego się prawdopodobnie na ponad 3 km.

 • Badanie przepływów rzeki Cetina nad i pod ziemią.

 • Zebranie danych na temat bioróżnorodności ekosystemu jaskini Mokranjska Miljacka, co pomoże w opracowaniu skutecznego programu ochrony i zarządzania.
 • ↓ Osiągnięcia
  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
  ↓ Zespół
  • Petra Kovač-Konrad
  • Frederic Swierczynski

  Zobacz inne projekty, które wsparliśmy

  Ty również masz swój wkład!

  Wybierając marki zaangażowane w nasz program, bezpośrednio przyczyniasz się do wsparcia jakie możemy zapewnić nurkom ESP na całym świecie. Każdy drobny wkład przyczynia się do osiągnięcia naszych wspólnych celów.

  Dziękujemy!

  Layer 1

  W jaki sposób aplikować?

  Podziel się z nami swoją wizją. Chcemy wspierać wyprawy eksploracyjne, działania na rzecz ochrony i projekty, które pogłębiają zrozumienie podwodnego świata.