Język → Polski

ESP / Projekty /

Maria Concordia 3D

↓ Maria Concordia 3D
2023
Layer 1
Zbieranie danych fotogrametrycznych podczas nurkowania w kopalni Maria Concordia.
Author: Michał Antoniuk
Zbieranie danych fotogrametrycznych podczas nurkowania w kopalni Maria Concordia.

Wdech... wydech... kojący dźwięk bąbli powietrza przerywa ostateczną ciszę otchłani opuszczonej kopalni. Uczucie odosobnienia jest bardzo uspokajające. Jedynym czynnikiem rujnującym to niemal medytacyjne doświadczenie jest fakt, że wkrótce nasz runtime dobiega końca. Piękno żył magnezytowych i krystalicznie czystej wody pozostanie w naszej pamięci, ale czy to wystarczy? Czy nie mamy umiejętności technicznych i sprzętu, aby przenieść piękną Marię Concordię do wirtualnego świata i móc jej doświadczać w każdej chwili?

Zespół stojący za Projektem Maria Concordia stworzył takie możliwości. Wykorzystując technologię fotogrametrii i kilka dziwnie wyglądających własnych wynalazków, włożyli duży wysiłek w stworzenie pierwszej cyfrowego i bardzo dokładnego modelu 3D kopalni, ze wszystkimi jej szczegółami i żywymi kolorami.

Pracując z najlepszymi na świecie specjalistami od fotogrametrii, udało nam się sprawić, że to unikalne miejsce jest dostępne dla każdego, nawet dla osób nie nurkujących. Nie jesteśmy zbyt zainteresowani samym modelem 3D. To tylko narzędzie, nic więcej niż tubka dobrego błękitu ultramaryny dla malarza.

To projekt mający na celu pokazanie unikalnego piękna miejsc dostępnych dla nielicznych. Wykorzystując różnorodne techniki, od statycznych wizualizacji, animacji, fotorealistycznych przekrojów po rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość, chcemy dzielić się wciągającą historią jednego z najpiękniejszych podziemnych miejsc w Europie.

Choć zależało nam na przesunięciu granic nowoczesnej kartografii, nigdy nie było to głównym celem projektu. Model 3D to tylko narzędzie, a nie produkt sam w sobie.

Projekt Maria Concordia polega na odkrywaniu nowych sposobów opowiadania fascynującej historii tego miejsca przy użyciu różnych nowoczesnych technik wizualnych, takich jak przekroje, animacje, VR i AR. Samo skanowanie jest zawsze tylko początkiem przygody.

Marcin Stempniewicz, Lider projektu Maria Concordia 3D

By dowiedzieć się więcej o projekcie Maria Concordia 3D, odwiedź stronę WWW:

Fakty

↓ Data projektu

01 - 02.12.2023

↓ Miejsce
Sobótka, Dolny Śląsk, Polska
↓ Główne cele

Stworzenie kompletnego skanu fotogrametrycznego wszystkich 4 poziomów korytarzy Maria Concordia, starej, zalanej kopalni magnezytu, wraz z szybem o głębokości 40 metrów. Dziesiątki godzin spędzonych pod wodą i miesiące precyzyjnej pracy nad modelem 3D sprawią, że każdy nurek odwiedzający Maria Concordia będzie miał dostęp do dokładnego trójwymiarowego odwzorowania kopalni. Co więcej, dzięki technologii VR kopalnia stanie się dostępna dla osób niebędących nurkami jaskiniowymi.

Edukowanie. Maria Concordia to nie tylko miejsce do nurkowania, ale także pomnik dolnośląskiej sztuki górniczej. Celem projektu jest przybliżenie go odbiorcom za pomocą atrakcyjnych wizualizacji i wciągających opowieści Zwiększenie bezpieczeństwa. Podobnie jak większość innych miejsc overhead, Maria Concordia ma mroczną historię wypadków śmiertelnych, w tym ten z 2021 roku. Miejmy nadzieję, że zestaw szczegółowych map i trójwymiarowe przedstawienie korytarzy zmniejszy ryzyko i usprawni proces planowania nurkowań, czyniąc je bezpieczniejszymi.

Promowanie nurkowania overhead w Polsce. Zgodnie z deklaracją zespołu wykonawczego, kopalnia Maria Concordia będzie najlepiej udokumentowanym miejscem do nurkowania overhead nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowej, co w ogromnym stopni poprawi bezpieczeństwo nurkowania w jego obrębie. Dzięki temu, a także serii wykładów na temat projektu prowadzonych na całym świecie, obiekt zyska światowy rozgłos i uwagę, na jaką w pełni zasługuje.

↓ Zespół
  • Marcin Stempniewicz
  • Mateusz Zahora
  • Michał Antoniuk
  • Bartłomiej Kamiński
  • Mariusz Milka
  • Mikko Paasi
  • Kamil Porembiński
Layer 1
Video

Zobacz inne projekty, które wsparliśmy

Ty również masz swój wkład!

Wybierając marki zaangażowane w nasz program, bezpośrednio przyczyniasz się do wsparcia jakie możemy zapewnić nurkom ESP na całym świecie. Każdy drobny wkład przyczynia się do osiągnięcia naszych wspólnych celów.

Dziękujemy!

Layer 1

W jaki sposób aplikować?

Podziel się z nami swoją wizją. Chcemy wspierać wyprawy eksploracyjne, działania na rzecz ochrony i projekty, które pogłębiają zrozumienie podwodnego świata.