Język → Polski

ESP / Projekty /

Kopalnie srebra w Lavrio

↓ Kopalnie srebra w Lavrio
2019
Layer 1
Zespół płetwonurków sidemount przed rozpoczęciem nurkowania w zalanej kopalni 145 w Grecji.
Autor: Stelios Stamatakis
Zespół płetwonurków sidemount przed rozpoczęciem nurkowania w zalanej kopalni 145 w Grecji.

Region Lavrio znajduje się w samym sercu Republiki Ateńskiej z IV i V wieku p.n.e. I to nie tylko pod względem geograficznym, ale także jako źródło jej bogactwa, które wspierało rozwój społeczny i gospodarczy tamtych czasów. W 2019 roku zespół Addicted H2O odkrył i zbadał opuszczoną kopalnię srebra. Od tego czasu zespół przy pomocy lokalnych archeologów rozszerzył działania, aby zidentyfikować i zbadać 10 kolejnych kopalń, z celem zmapowania i zarejestrowania tych ikonicznych fragmentów historii.

Chociaż niektóre z tych kopalń zostały ponownie otwarte w drugiej połowie XIX wieku, przynosząc dochody aż do XX wieku, są znane i ważne głównie ze względu na ich wkład w starożytną Grecję. Eksploracja często wąskich i skomplikowanych korytarzy tych kopalń jest znaczącym przedsięwzięciem, ale zrozumienie ich historii i rozwoju na przestrzeni wieków pomoże wzbogacić wiedzę o starożytnej Grecji i jej wkładzie w narodziny nowoczesnej cywilizacji.

Eksploracja dziesięciu zalanych kopalń w ciągu dwóch lat to ogromne wyzwanie i wymagała doskonałego przygotowania logistycznego. Dotarcie do podwodnych sekcji, wymagało pokonania całych kiometrów suchych części kopalni, a często wręcz czołgania się i pokonywania trudne i ciasnych restrykcji. To wszystko uczyniło transport ciężkiego sprzętu nurkowego bardzo wyczerpującym zadaniem.

Podwodna eksploracja nadała postrzeganiu tych kopalni zupełnie nowy wymiar i zapewniła nam unikalny wgląd w to, jak wyglądały w ostatnim dniu ich działania.

Erikos Kranidiotis, Explorer

By dowiedzieć się więcej o projekcie Kopalnie srebra w Lavrio, odwiedź stronę WWW:

Fakty

↓ Data projektu

07.2019 - 12.2020

↓ Miejsce
Lavrio, Grecja
↓ Główne cele
 • Zbadanie i udokumentowanie dziesięciu kopalń, w których działalność górnicza sięga IV i V wieku p.n.e.

 • Stworzenie materiałów wideo, które przybliżą te starożytne kopalnie zwykłym ludziom i pomogą stworzyć bazę wiedzy dla globalnych społeczności naukowych i archeologicznych.

 • Wykorzystanie tych projektów do otwarcia publicznej dyskusji na temat ważności podwodnych badań archeologicznych w Grecji kontynentalnej.
 • ↓ Zespół
  • Erikos Kranidiotis
  • Stelios Stamatakis
  • Mary Fotiadi
  • Vasilis Stergiou
  Layer 1
  Video

  Zobacz inne projekty, które wsparliśmy

  Ty również masz swój wkład!

  Wybierając marki zaangażowane w nasz program, bezpośrednio przyczyniasz się do wsparcia jakie możemy zapewnić nurkom ESP na całym świecie. Każdy drobny wkład przyczynia się do osiągnięcia naszych wspólnych celów.

  Dziękujemy!

  Layer 1

  W jaki sposób aplikować?

  Podziel się z nami swoją wizją. Chcemy wspierać wyprawy eksploracyjne, działania na rzecz ochrony i projekty, które pogłębiają zrozumienie podwodnego świata.