Język → Polski

ESP / Projekty /

Projekt eksploracji obszaru krasowego Du´an

↓ Projekt eksploracji obszaru krasowego Du´an
2021
Layer 1
Obszar krasowy Du’an, prowincja Guangxi, Chiny
Autor: Jani Niskanen
Obszar krasowy Du’an, prowincja Guangxi, Chiny

Chiny skrywają wiele tajemnic i zagadek, a spora część kraju z powodów społecznych i politycznych pozostaje nadal w dużej mierze niezbadana. Trudna logistyka, bariery językowe i problematyczna biurokracja sprawiają, że dostęp do tych obszarów sam w sobie jest dużym wyzwaniem, jeszcze zanim uwzględni się „standardowe” problemy i niebezpieczeństwa związane z nurkowaniem w niezbadanych jaskiniach znajdujących się w odległych lokalizacjach.

Projekt eksploracji obszaru krasowego Du'an w regionie Guangxi w Chinach ma na celu dokonanie rekonesansu i ocenę potencjału eksploracyjnego 241-kilometrowej rzeki Du'an. Rzeka ta jest nazywana pierwszą podziemną rzeką w Chinach. Według zdobytych przez zespół informacji istnieje ponad 300 okien krasowych, zapewniających różne poziomy dostępu, jednak pozyskanie nawet przybliżonych informacji na ich temat jest niezwykle trudnym zadaniem, między innymi dlatego, iż wielu członków lokalnej społeczności niechętnie widzi nurków pływających w ich wodzie pitnej, a nawet zarzuca im niepokojenie duchów jaskini.

Kluczem do przyszłości projektu będzie zaangażowanie lokalnych społeczności nurkowych i ich wiedza na temat tego obszaru, a także doświadczenie i dostęp do logistyki. Krytycznie ważne jest także budowanie relacji z tymi lokalnymi społecznościami nurków, aby pomóc w zarządzaniu relacjami z lokalnymi urzędnikami i lokalną ludnością

Podczas pierwszego etapu projektu Jani Niskanen i Melanie Cristau spędzili niemal 28 godzin w wodzie, eksplorując jaskinie w tym obszarze i budując relacje z lokalnymi społecznościami. Jednym z elementów projektu było przeszkolenie lokalnych płetwonurków, aby przygotować grunt pod przyszłe projekty realizowane w tym obszarze.

Niestety przez ograniczenia w podróżowaniu związane z pandemią Covid19, mocno zweryfikowały pierwotne założenia co do wielkości pierwszej fazy projektu i nie udało się zrealizować wszystkich celów. W najbliższych latach zespół planuje jednak kontynuować eksplorację tego ogromnego systemu krasowego.

Niejako obok głównego celu projektu, członkom zespołu udało się również zanurkować w kamieniołomie Fangshan położonym na obrzeżach Pekinu, w którym wydobywano marmur użyty między innymi do budowy Pałacu Cesarskiego w Zakazanym Mieście w Pekinie. Prawdopodobnie było to pierwsze nurkowanie nurków spoza Chin w tym kamieniołomie.

By dowiedzieć się więcej o projekcie Projekt eksploracji obszaru krasowego Du´an, odwiedź stronę WWW:

Fakty

↓ Data projektu

11.2021

↓ Miejsce
Region Du´an, prowincja Guangxi, Chiny
↓ Główne cele
 • Zbadanie obszaru krasowego Du'an i systemu rzecznego Disu.
 • Nawiązanie relacji z lokalnymi społecznościami i środowiskiem nurkowym.
 • ↓ Zespół
  • Jani Niskanen
  • Melanie Cristau

  Zobacz inne projekty, które wsparliśmy

  Ty również masz swój wkład!

  Wybierając marki zaangażowane w nasz program, bezpośrednio przyczyniasz się do wsparcia jakie możemy zapewnić nurkom ESP na całym świecie. Każdy drobny wkład przyczynia się do osiągnięcia naszych wspólnych celów.

  Dziękujemy!

  Layer 1

  W jaki sposób aplikować?

  Podziel się z nami swoją wizją. Chcemy wspierać wyprawy eksploracyjne, działania na rzecz ochrony i projekty, które pogłębiają zrozumienie podwodnego świata.