Język → Polski

ESP / Projekty /

Najgłębsze nurkowanie / 332.35 m

↓ Najgłębsze nurkowanie / 332.35 m
2014
Layer 1

Ustanowienie rekordu świata w głębokości nurkowania wymaga lat przygotowań, świetnego zespołu, przemyślanego planowania i dużego wsparcia. Jednak koniec końców, wszystko zależy od jednej osoby, która tam na dole jest zupełnie sama. O tym, jak ogromne to wyzwanie zarówno dla umiejętności, jak i odporności psychicznej świadczy fakt, iż na palcach jednej ręki można policzyć płetwonurków, którzy zanurkowali na głębokość powyżej 300 metrów. Trzeba też pamiętać o tych, którzy zginęli próbując tego dokonać.

Ahmed Gabr rozpoczął przygotowywania do próby pobicia rekordu głębokości nurkowania na wiele lat wcześniej. Nurkowanie na głębokość 332.35 m było ukoronowaniem czterech lat przygotowań i treningów zarówno pod wodą, jak i na powierzchni. Celem, jaki mu przyświecał, było nie tylko ustanowienie rekordu sportowego, ale również popularyzacja Egiptu jako miejsca nurkowego dzięki rozgłosowi jakie miało to przedsięwzięcie a także pokazanie Egipcjanom, że dzięki determinacji mogą osiągać sukcesy na międzynarodową skalę.

Rekordowe nurkowanie było zaplanowane na 18 września 2014 roku w Morzu Czerwonym, w miejscowości Dahab. Każdy szczegół projektu został wcześniej dokładnie przemyślany i zaplanowany. Plan plan dekompresji i dobór gazów przygotowany został we współpracy ze specjalistami w zakresie fizjologii nurkowania, a zespół wsparcia składał się z grupy bardzo doświadczonych nurków technicznych. Na miejscu był również obecny międzynarodowy sędzia Księgi Rekordów Guinessa.

Samo zanurzenie na głębokość 332.35 m przebiegło stosunkowo szybko i w ciągu 15 minut Ahmed osiągnął największą głębokość, po czym rozpoczął wynurzanie. Plan dekompresji zakładał odbycie przystanków dekompresyjnych o łącznym czasie trwania ponad 13 godzin i zużycie kilkudziesięciu butli z gazami o różnym składzie, dlatego zespół wsparcia musiał dbać o to, by Ahmed Gabr miał zawsze do dyspozycji to, czego potrzebował. Płetwonurkowie wsparcia towarzyszyli mu od głębokość ponad 150 m, aż do samej powierzchni. Później Ahmed został przejęty przez zespół wsparcia powierzchniowego, który składał się między innymi z lekarzy. Mimo ogromnego wyczerpania Ahmed czuł się świetnie.

Głęboka część nurkowania odbyła się z wykorzystaniem sprzętu w konfguracji backmount (twinset + butle stage), jednak ku zaskoczeniu wielu, plan zakładał zmianę konfiguracji pod wodą na system sidemount STEALTH 2.0. Miało to na celu zmniejszenie fizycznego obciążenia Ahmeda i umożliwienie mu przyjęcia wygodniejszej pozycji i rozluźnienia mięśni podczas wielogodzinnej dekompresji. Choć operacja zmiany konfiguracji wprowadzała dodatkowe ryzyko, zespół stwierdził że korzyści wynikające z lepszego ukrwienia mięśni podczas dekompresji przeważyły szalę.

Nurkowanie zakończyło się pełnym sukcesem i Ahmed Gabr ustanowił nowy rekord w głębokości nurkowania z otwartym obiegiem na głębokość 332.35 m. Nie byłoby to możliwe bez współpracy całego zespołu wsparcia, liczącego łącznie kilkadziesiąt osób. Była to wielomiesięczna praca przed samą próbą, ale i wiele godzin bezpośredni przed i podczas samej próby.

By dowiedzieć się więcej o projekcie Najgłębsze nurkowanie / 332.35 m, odwiedź stronę WWW:

Fakty

↓ Data projektu

18.09.2014

↓ Miejsce
Dahab, Morze Czerwone, Egipt
↓ Główne cele
  • Ustanowienie nowego rekordu świata w nurkowaniu na obiegu otwartym.

  • Zademonstrowanie zdolności ludzkiego ciała do przetrwania w nieprzyjaznym środowisku na głębokości większej niż 300 metrów.
  • ↓ Osiągnięcia
    Rekord świata w głębokości nurkowania na otwartym obiegu - 332.35 m.
    ↓ Zespół
    • Ahmed Gabr

    Zobacz inne projekty, które wsparliśmy

    Ty również masz swój wkład!

    Wybierając marki zaangażowane w nasz program, bezpośrednio przyczyniasz się do wsparcia jakie możemy zapewnić nurkom ESP na całym świecie. Każdy drobny wkład przyczynia się do osiągnięcia naszych wspólnych celów.

    Dziękujemy!

    Layer 1

    W jaki sposób aplikować?

    Podziel się z nami swoją wizją. Chcemy wspierać wyprawy eksploracyjne, działania na rzecz ochrony i projekty, które pogłębiają zrozumienie podwodnego świata.