Język → Polski

ESP / Projekty /

Jaskinie południowo-wschodniej części Sulawesi

↓ Jaskinie południowo-wschodniej części Sulawesi
2020
Layer 1
Nurkowanie wśród niezwykłych formacji krasowych w jaskini na wyspie Pulau Muna.
Autor: Pete Mesley
Nurkowanie wśród niezwykłych formacji krasowych w jaskini na wyspie Pulau Muna.

Czasami eksploracja może być poprzedzona wnikliwymi badaniami naukowymi, a czasami najlepszym sposobem jest obserwacja przez kogoś na miejscu, kto obserwując bystrym okiem powie „tu może coś być". Robin Cuesta, odkrywca jaskiń i instruktor nurkowania, założył bazę na Wakatobi i zaczął eksplorować szeroką gamę nietkniętych jaskiń w tym regionie. Zaprosił innych członków zespołu, aby zmapowali i rozszerzyli wyniki jego pierwszych eksploracji.

Zespół wkrótce doszedł do wniosku, że drogi prowadzące do jaskini zostały specjalnie zaprojektowane po to, by przetestować wytrzymałość śmiałków chcących w nich nurkować. Nieodzowna okazała się pomoc grupy lokalnych mieszkańców wyspy, którzy pomagali przenosić kilometry lin, sprzęt nurkowy, wspinaczkowy i fotograficzny. Tak jak w przypadku wielu innych ekspedycji, również przy tej stało się jasnym, że budowanie relacji z lokalnymi społecznościami jest czynnikiem koniecznym.

Pierwsze nurkowania, mające na celu sprawdzenie czy jaskinia „pójdzie”, zwykle udawało się przeprowadzić w stroju kąpielowym z trzylitrową butlą. Po zidentyfikowaniu miejsc o największym potencjale eksploracyjnym zespół przystąpił do eksploracji z użyciem pełnej konfiguracji sprzętowej.

Jedna z odległych jaskiń wykazywała od początku duży potencjał, ale nagromadzone osady i zanieczyszczenia opadające z powodu bąbli powietrza uderzających w luźny strop, oraz znaczna głębokość, spowodowały konieczność przerwania esploracji i podjęcia jej w późniejszym terminie w konfiguracji CCR.

Na wyspie Pulau Muna zespół odkrył jaskinię, która spełniła marzenia najbardziej doświadczonych eksploratorów. Jest to jasna jaskinia o niemal białych ścianach, ze osadzonymi skamieniałościami gigantycznych małży i koralowców i w liczbie, która naprawdę zapiera dech w piersiach. Ułożono ponad 2 km poręczówki i eksploracja w tej fazie projektu została zakończona. Zespół zidentyfikował wiele bocznych pasaży, których eksploracja planowana jest w przyszłości

Ekspedycja w dżungli Sulawesi trwała dwa tygodnie. Zespół sprawdził ponad 15 jaskiń i zainstalował ponad 4 kilometry liny poręczowej.

By dowiedzieć się więcej o projekcie Jaskinie południowo-wschodniej części Sulawesi, odwiedź stronę WWW:

Fakty

↓ Data projektu

02.2020

↓ Miejsce
Południowo-wschodnia część wyspy Sulawesi, Indonezja
↓ Główne cele
 • Zlokalizowanie niezbadanych jaskiń Sulawesi oraz identyfikacja ich potencjału do przyszłej eksploracji.

 • Wykonanie dokumentacji fotograficznej niedostępnych i nieznanych miejsc na Sulawesi.

 • Odnalezienie głęboko w dżungli Sulawesi źródeł świeżej wody dla lokalnych wiosek.
 • ↓ Osiągnięcia

  Zbadanie 15 nowych jaskiń, w który zainstalowano ponad 4 kilometry liny poręczowej.

  ↓ Zespół
  • Pete Mesley
  • Robin Cuesta
  • Maria Bollerup
  • Rasmus Dysted

  Zobacz inne projekty, które wsparliśmy

  Ty również masz swój wkład!

  Wybierając marki zaangażowane w nasz program, bezpośrednio przyczyniasz się do wsparcia jakie możemy zapewnić nurkom ESP na całym świecie. Każdy drobny wkład przyczynia się do osiągnięcia naszych wspólnych celów.

  Dziękujemy!

  Layer 1

  W jaki sposób aplikować?

  Podziel się z nami swoją wizją. Chcemy wspierać wyprawy eksploracyjne, działania na rzecz ochrony i projekty, które pogłębiają zrozumienie podwodnego świata.