Język → Polski

ESP / Projekty /

650 Maldives

↓ 650 Maldives
2022
Layer 1
Shafraz Naeem wraz z zespołem wsparcia podczas swego 50-cio godzinnego nurkowania.
Shafraz Naeem wraz z zespołem wsparcia podczas swego 50-cio godzinnego nurkowania.

W dniu 25 lutego 2022, Shafraz Naeem, były wojskowy instruktor nurkowania, posiadający imponujące 27 lat doświadczenia w nurkowaniu, rozpoczął próbę pobicia światowego rekordu w długości czasu nurkowania. Plan zakładał spędzenie 50 godzin pod wodą na głębokości 6 metrów.

To wydarzenie miało również drugi, szczytny cel: rozbudzenie zbiorowej świadomości i rozpoczęcie głośnej kampanii przeciwko wszechobecnemu problemowi zanieczyszczenia plastikiem naszych cennych oceanów. Zarówno miejscowi mieszkańcy, jak i odwiedzający z całego świata, niezależnie od tego, czy byli doświadczonymi nurkami, czy nie, mieli okazję aktywnie uczestniczyć i wyrazić swoje zaangażowanie, podpisując się pod zobowiązaniem do walki z zanieczyszczeniem plastikiem.

25 lutego, dokładnie o godzinie 15:34, Shafraz Naeem rozpoczął swoją wodną odyseję.

Nurkowanie odbyło się w konfiguracji sidemount, dzięki której Shafraz miał dużo większą swobodę ruchów i mniejsze obciążenie kręgosłupa, a wymiana butli odbywała się błyskawicznie.

Podczas całej podwodnej akcji towarzyszył mu oddany zespół nurków technicznych, w tym wykwalifikowani lekarze, technicy i doświadczeni instruktorzy nurkowania. Ponadto odwiedzili go lokalni entuzjaści zamieszkujący pobliskie kurorty nurkowe.

Wynurzając się 27 lutego o godzinie 15:35, Shafraz Naeem ukończył imponujące 50-godzinne nurkowanie. Mimo zrozumiałego wyczerpania, był w doskonałej kondycji. Jego triumfalny powrót do bazy spotkał się z serdecznymi uściskami ze strony rodziny i zaszczytną obecnością ministra dr Mausooma. Przez cały ten czas na miejscu dostępna była karetka morska MNDF, a lekarze pilnie dbali o jego dobre samopoczucie. Zakończenie tego wyjątkowego wydarzenia było transmitowane na żywo w krajowej telewizji, przykuwając uwagę widzów w całym kraju.

To niezwykłe wydarzenie było możliwe dzięki współpracy między międzynarodowymi i lokalnymi partnerami, którzy połączyli siły, aby upamiętnić 50 lat rozkwitu branży turystycznej i nurkowej na Malediwach.

By dowiedzieć się więcej o projekcie 650 Maldives, odwiedź stronę WWW:

Fakty

↓ Data projektu

25 - 27.02.2022

↓ Miejsce
Laguna Anantara Digu, Malediwy
↓ Główne cele
 • Zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo zanieczyszczenia oceanów i jego wpływ na przetrwanie narodów wyspiarskich zależnych od oceanów. Wykorzystując 50. rocznicę turystyki na Malediwach jako platformę, wydarzenie było w stanie uzyskać wsparcie zarówno ze strony rządu, jak i lokalnych mediów, torując drogę do jego realizacji.

 • Wyzwanie dla granic ludzkiej wytrzymałości.
 • ↓ Osiągnięcia

  Ustanowienie nowego rekordu świata w długości trwania nurkowania.

  ↓ Zespół
  • Ben Reymenants
  • Shafraz Naeem
  • Riikka Haakana
  • Dharshana Jayawardane
  • Michelle Wettstein
  • Dr. Ljubisa Matity
  • Saeed Rashid
  • Matthew Fraser
  • Josh Bridges

  Zobacz inne projekty, które wsparliśmy

  Ty również masz swój wkład!

  Wybierając marki zaangażowane w nasz program, bezpośrednio przyczyniasz się do wsparcia jakie możemy zapewnić nurkom ESP na całym świecie. Każdy drobny wkład przyczynia się do osiągnięcia naszych wspólnych celów.

  Dziękujemy!

  Layer 1

  W jaki sposób aplikować?

  Podziel się z nami swoją wizją. Chcemy wspierać wyprawy eksploracyjne, działania na rzecz ochrony i projekty, które pogłębiają zrozumienie podwodnego świata.