Język → Polski

ESP / Projekty /

Projekt Coral Mission

↓ Projekt Coral Mission
2022
Layer 1
Koralowce przeniesione ze stref w których prowadzone są prace podwodne i zamocowane na stalowym stelażu.
Author: Marcin Pawełczyk
Koralowce przeniesione ze stref w których prowadzone są prace podwodne i zamocowane na stalowym stelażu.

Coral Mission to przedsięwzięcie polegające na odbudowie raf koralowych i życia morskiego na Malediwach. Stosując różnego typu działania, projekt ten ma na celu przywrócenie witalności oceanu. Po pierwsze, zespół we współpracy z naukowcami przesadza dojrzałe kolonie koralowców, dając im nowe życie. Po drugie, umiejętnie przenosi gatunki wodne, zapewniając im bezpieczeństwo i dobre warunki. Wreszcie, projekt zakłada sztuczne szkółki koralowe, pielęgnując organizmy niezbędne dla rozwoju rafy.

Aby zagwarantować trwały efekt, zespół Coral Mission skrupulatnie planuje i realizuje swoje działania. Podczas przenoszenia fragmentów rafy zespół dba o to, aby chronić koralowce i zwierzęta przed uszkodzeniem. Identyfikacja odpowiednich miejsc do przeszczepu fragmentów rafy również jest jedną z najważniejszych kwestii, ponieważ obszary te muszą zapewniać sprzyjające środowisko do rozwoju, bez powodowania szkód w istniejących siedliskach lub zakłócania populacji dzikich zwierząt.

Eksplorując ekosystem, nurkowie koncentrują się głównie na obszarach do głębokości 20 metrów. Zespół spędził ponad 280 godzin pod wodą a ich wysiłki zaowocowały udaną relokacją 1150 koralowców i instalacją 21 sztucznych struktur, które służą jako nowe domy dla tych niezwykłych organizmów.

Do osiągnięcia swych celów, Coral Mission wykorzystuje zaawansowaną technologię i zasoby organizacji partnerskich. Na czele tego niezwykłego przedsięwzięcia stoi zespół ekspertów w dziedzinie biologii morskiej i ochrony przyrody.

Organizacja przyjmuje również pomoc wolontariuszy. Nie mniej ważna jest współpraca z lokalnymi społecznościami i rządem, aby zapewnić długoterminową trwałość pracy.

W tym wyścigu z czasem Coral Mission jest symbolem nadziei, dążąc do przywrócenia piękna raf koralowych i ekosystemów morskich Malediwów.

By dowiedzieć się więcej o projekcie Projekt Coral Mission, odwiedź stronę WWW:

Fakty

↓ Data projektu

2022 - ongoing

↓ Miejsce
Malediwy
↓ Główne cele
 • Przesadzenie dojrzałych kolonii koralowców z zagrożonej rafy Maamigili, która ma zostać przekształcona w sztuczną wyspę.

 • Przeniesienie gatunków wodnych z obszarów przeznaczonych pod budowę sztucznych wysp.

 • Stworzenie sztucznych szkółek koralowców w celu rozbudowy nowych siedlisk życia morskiego.
 • ↓ Zespół
  • Maria Sotek
  • Ali Nasru
  • Karl Fellenius
  • Ewa Retka
  • Jarek Kruk
  • Ewa Sienkiewicz
  • Marcin Pawełczyk
  Layer 1
  Video

  Zobacz inne projekty, które wsparliśmy

  Ty również masz swój wkład!

  Wybierając marki zaangażowane w nasz program, bezpośrednio przyczyniasz się do wsparcia jakie możemy zapewnić nurkom ESP na całym świecie. Każdy drobny wkład przyczynia się do osiągnięcia naszych wspólnych celów.

  Dziękujemy!

  Layer 1

  W jaki sposób aplikować?

  Podziel się z nami swoją wizją. Chcemy wspierać wyprawy eksploracyjne, działania na rzecz ochrony i projekty, które pogłębiają zrozumienie podwodnego świata.