Język → Polski

ESP / Projekty /

Projekt Finland Underground

↓ Projekt Finland Underground
2021
Layer 1
Zanurzenie w szybie kopalni Kaatiala podczas nurkowania sidemount CCR.
Autor: Mikko Paasi
Zanurzenie w szybie kopalni Kaatiala podczas nurkowania sidemount CCR.

Niektóre z najbardziej niezwykłych odkryć wynikają z połączenia idei i technologii z różnych dziedzin, co dzięki synergii daje większy efekt, niż suma poszczególnych części. Zespół Bottomline składa się z ekspertów o łączących kompetencje nurkowe z wiedzą i doświadczeniem w obszarze nowych technologii.

Głównym celem projektu Finland Underground jest wykorzystanie zaawansowanych technik fotogrametrycznych do stworzenia trójwymiarowego modelu kopalni Kaatiala w gminie Kurotane Finlandii. Model ten umożliwi udostępnienie wirtualnych wnętrz jaskinii z użyciem technologii rzeczywistości rozszerzonej zarówno płetwonurkom, jak i osobom nienurkującym. Dzięki użyciu najnowszych technologii obrazowania 3D oraz przetwarzania obrazu wspomaganego technikami AI, będzie można zanurzyć się w ekscytującej eksploracji wyłapując nawet najdrobniejsze szczegóły.

Ten nowatorski model fotogrametrii 3D jest pierwszym i jedynym, który pokazuje nie tylko tunele, ale także otwarty kamieniołom z otoczeniem powierzchniowym. Uzyskano to za pomocą nowoczesnych technologii, takich jak lotniczy laser, fotogrametria, sonar wielowiązkowy, i podwodna fotogrametria 3D. To ważne osiągnięcie, ponieważ jak dotąd, żadna inna jednostka nie zintegrowała skutecznie wszystkich tych technik, aby stworzyć kompleksowy model całego kompleksu kopalni.

Gdy natura odzyskuje stare tereny przemysłowe, takie jak kamieniołomy lub wyrobiska górnicze, fascynujące jest obserwowanie w jaki sposób te niegdyś zmienione przez człowieka elementy środowiska naturalnego są przekształcane i ponownie integrowane z krajobrazem. W miarę zalewania wodą, organizmy wodne przejmują kontrolę, a upływ czasu stopniowo niszczy instalacje i struktury. Obserwacja tego procesu ma ogromną wartość zarówno naukową, jak i edukacyjną, ale też jest bardzo interesująca dla zwykłych ludzi. Dzięki doświadczaniu rzeczywistości rozszerzonej użytkownicy nie tylko wyruszą na wciągającą przygodę, ale także uzyskają wgląd w bogatą historię, kulturę i wyzwania środowiskowe związane z tymi miejscami.

Projekt Finland Undergound jest nadal w toku, ponieważ ciągle uczymy się i próbujemy nowych innowacyjnych sposobów, aby produkt końcowy był jak najbardziej kompletny. Technologie związane z podwodną fotogrametrią 3D są nadal w początkowej fazie rozwoju, dlatego ten projekt traktujemy jako pilotażowy i chcemy by trwał i rozwijał się przez przez wiele lat.

Mikko Paasi, Nurek jaskiniowy

By dowiedzieć się więcej o projekcie Projekt Finland Underground, odwiedź stronę WWW:

Fakty

↓ Data projektu

09.2021 - ongoing

↓ Miejsce
Kopalnia Kaatiala, gmina Kuortane, Finlandia
↓ Główne cele

Stworzenie pierwszego i jedynego modelu fotogrametrycznego 3D, który pokazuje nie tylko tunele, ale także otwarty kamieniołom wraz z otoczeniem powierzchniowym, przy użyciu technologii takich jak laser lotniczy i fotogrametria, sonar wielowiązkowy i sonar boczny z podwodnym fotogramem 3D.

Stworzenie nowego, nowoczesnego standardu bezpieczeństwa nurkowania w kopalniach dzięki trójwymiarowym, realistycznym mapom kopalń. Użycie szczegółowych trójwymiarowych map ułatwi szkolenie, pomoże w planowaniu nurkowania i pomoże we wszelkich ewentualnych operacjach poszukiwawczych, ratunkowych lub wydobywczych.

Stworzenie zasobów informacji, które pozwolą zwiększyć świadomość na temat historii kopani Kaatiala

Umożliwienie osobom niebędącym nurkami nurkowanie w kopalni, doświadczanie przygody i ducha eksploracji w istniejącej historycznej kopalni w świecie rzeczywistości wirtualnej.

↓ Zespół
  • Mikko Paasi
  • Petri Uutela
  • Marcin Stempniewicz
  • Eero Vihavainen
  • Kay Rafidi
  • Fredrik Lindblad

Zobacz inne projekty, które wsparliśmy

Ty również masz swój wkład!

Wybierając marki zaangażowane w nasz program, bezpośrednio przyczyniasz się do wsparcia jakie możemy zapewnić nurkom ESP na całym świecie. Każdy drobny wkład przyczynia się do osiągnięcia naszych wspólnych celów.

Dziękujemy!

Layer 1

W jaki sposób aplikować?

Podziel się z nami swoją wizją. Chcemy wspierać wyprawy eksploracyjne, działania na rzecz ochrony i projekty, które pogłębiają zrozumienie podwodnego świata.