Po sukcesie pierwszego podwodnego projektu eksploracyjnego "Lavrio Mines Underwater" (2019-2020), który zaowocował książką i bardzo dobrze przyjętym filmem dokumentalnym, zespół postanowił podjąć nowe wyzwanie - zbadanie podwodnej części kopalni Sklives. Ich cel był prosty, ale fascynujący: odkryć tajemnice, które leżały pod wodą przez prawie pięćdziesiąt lat, od czasu zaprzestania działalności kopalni i zalania terenu.
Podczas przygotowań do nurkowań eksploracyjnych w dziesięciu zalanych wodą kopalni w regionie Lavreotiki, zespół zebrał bezcenne informacje od garstki byłych pracowników. Opowieści te stworzyły narrację o zapomnianym silniku i różnych maszynach, porzuconych, gdy kopalnia została pochłonięta przez wodę i ostatecznie odcięta od świata.
Poszukiwanie informacji doprowadziło członków zespołu do archiwów Parku Technologiczno-Kulturalnego Lavrion. Jednak materiały, które znaleźli, były bardzo skąpe co sprawiło, że ich misja zlokalizowania tak zwanej Studni Sklives stała się jeszcze bardziej kuszącą. Studnia ta jest jedną z jedenastu historycznych i zachowanych studni górniczych w rejonie Lavreotiki. Plany inżynieryjne z archiwów pokazują, że Studnia Sklives sięga do imponującej głębokości 202 m pod powierzchnią ziemi.
Obecnie bezpośredni dostęp do odwiertu nie jest już możliwy. Zespół musiał przetransportować swój sprzęt ponad kilometr przez suche tunele sąsiedniej Kopalni 80, a następnie przejść do eksploracji podwodnej. Oddalone i wymagające miejsce do nurkowania dodatkowo utrudniało zadanie.
Członkom zespołu udało się osiągnąć trzy główne cele misji, a także opracować i przetestować nowe narzędzie do mapowania podwodnego, Vplotter. Mapowanie prac górniczych pod wodą nadaje nowy wymiar temu, jak badacze postrzegają kopalnię, dodając brakujące informacje i obrazy do tego ważnego miejsca historycznego.
Mimo trudnych warunków nurkowania zespół dokumentował swoje postępy. W 2022 roku, we współpracy z 8Film, przekształcili swoje odkrycia w fascynujący film dokumentalny. Do 2023 roku film został pokazany i doceniony na różnych festiwalach filmowych na całym świecie:
By osiągnąć cele musieliśmy opracować nowe metody i narzędzia, niektóre proste, takie jak światło opuszczone z powierzchni studni, inne bardziej skomplikowane, jak Vplotter. Dostęp jest trudny, ponieważ większość z około 1500m jaką trzeba pokonać by dotrzeć do zatopionego odcinka prowadzi po stromym zboczu o nachyleniu 40 stopni.
Erikos Kranidiotis, Eksplorator01.2021 - 12.2022
Ty również masz swój wkład!
Wybierając marki zaangażowane w nasz program, bezpośrednio przyczyniasz się do wsparcia jakie możemy zapewnić nurkom ESP na całym świecie. Każdy drobny wkład przyczynia się do osiągnięcia naszych wspólnych celów.
Dziękujemy!
W jaki sposób aplikować?
Podziel się z nami swoją wizją. Chcemy wspierać wyprawy eksploracyjne, działania na rzecz ochrony i projekty, które pogłębiają zrozumienie podwodnego świata.