Język → Polski

ESP / Projekty /

Projekt Cave Corals

↓ Projekt Cave Corals
2021
Layer 1
Tamara Adame podczas jednego z nurkowań dokumentacyjnych w jaskini na półwyspie Jukatan.
Autor: Tom St. George
Tamara Adame podczas jednego z nurkowań dokumentacyjnych w jaskini na półwyspie Jukatan.

Choć w dzisiejszych czasach nauka to domena zawodowców, to nadal nie wszystkie wszystkie ważne osiągnięcia naukowe i eksploracyjne są wynikiem akademickich działań prowadzonych przez uniwersytety. Znaczenie indywidualnych wkładów do ogólnej wiedzy jest nie do przecenienia gdy chodzi o badania w miejscach wymagających szczególnych umiejętności i z tego względu dostępnych dla relatywnie niewielkiej grupy osób. Tamara Adame zajmuje wyjątkową i rzadką rolę jako obywatelski naukowiec (citizen scientist) w Quintana Roo w Meksyku. W samym sercu meksykańskiego stanu Quintana Roo, w zalanych jaskiniach półwyspu Jukatan, toczy się projekt Cave Corals, mający na celu udokumentowanie zdumiewającej obfitości ukrytych w nich skamieniałości koralowców.

W 2013 roku Tamara Adame po raz pierwszy zanurkowała w cenotach i od razu urzekła ją wyjątkowa obfitość i różnorodność skamieniałości koralowców widocznych na ścianach jaskiń. Tamara jest nie tylko certyfikowanym nurkiem jaskiniowym, ale także przyrodnikiem-pasjonatką i nurkiem naukowym. Opierając się na swojej pasji, w 2020 r. zainicjowała swoje inauguracyjne przedsięwzięcie w zakresie nauki obywatelskiej - dążenie do stworzenia kompleksowej bazy danych tych skamieniałości koralowców, wykorzystując techniki identyfikacji fotograficznej i makrofotografii.

Projekt ten jest ważny, ponieważ skamieniałości koralowców w jaskiniach krasowych są często uważane za mało istotne i pomijane. Wierzę, że konieczne jest zebranie większej ilości informacji na ich temat, gdyż mogą one zawierać ważne informacje, mogące pomóc zrozumieć nam powstawanie i rozwój jaskiń.

Tamara Adame, Eksplorator

By dowiedzieć się więcej o projekcie Projekt Cave Corals, odwiedź stronę WWW:

Fakty

↓ Data projektu

2021 - ongoing

↓ Miejsce
Jaskinie półwyspu Jukatan, Meksyk
↓ Główne cele

Identyfikacja, dokumentacja i stworzenie bazy danych różnych gatunków skamieniałości koralowców, które można zobaczyć w cenotach Quintana Roo i powiązanych systemach jaskiń.

↓ Zespół
  • Tamara Adame

Zobacz inne projekty, które wsparliśmy

Ty również masz swój wkład!

Wybierając marki zaangażowane w nasz program, bezpośrednio przyczyniasz się do wsparcia jakie możemy zapewnić nurkom ESP na całym świecie. Każdy drobny wkład przyczynia się do osiągnięcia naszych wspólnych celów.

Dziękujemy!

Layer 1

W jaki sposób aplikować?

Podziel się z nami swoją wizją. Chcemy wspierać wyprawy eksploracyjne, działania na rzecz ochrony i projekty, które pogłębiają zrozumienie podwodnego świata.