Język → Polski

ESP / Projekty /

Bahia Expedition

↓ Bahia Expedition
2021
Layer 1
Patrick Widmann oraz Philip Lehman po zakończeniu nurkowania w systemie Lapa Doce.
Patrick Widmann oraz Philip Lehman po zakończeniu nurkowania w systemie Lapa Doce.

Pomimo niesamowitych osiągnięć w eksploracji kosmosu, wciąż pozostaje wiele ekscytujących odkryć do dokonania tutaj, na Ziemi. I często to pasja i wytrwałość lokalnych eksploratorów prowadzą do przełomowych odkryć. Oto jedna z tych inspirujących historii.

Lapa Doce to ogromny system jaskiń w regionie Chapada Diamantina w Brazylii. Do tej pory nikomu nie udało się połączyć różnych części systemu, mimo że wiele wskazywało, że połączenie takie istnieje. Po wielu próbach i niepowodzeniach, ekipa Bahia Expedition - grupa wykwalifikowanych grotołazów i nurków z zespołu Espeleo Mergullo Brazil przebrnęła przez skrajnie trudny podwodny pasaż, z powodzeniem łącząc jaskinie Lapa Doce 1 i 2. To było niesamowite osiągnięcie! Na tym jednak ich projekt i przygoda z eksploracją tego systemu się nie skończyła. Zespół kontynuował eksplorację i podczas niezapomnianego nurkowania, które uznali za jedno z trzech najlepszych jakie kiedykolwiek wykonali, połączyli północną sekcję jaskini za pomocą przejścia zwanego syfonem Jorge Lima.

Jednak głód odkryć nie został jeszcze zaspokojony. Członkowie zespołu zwrócili swoją uwagę na majestatyczne syfony Brejoes - system jaskiń z ogromnymi stropami sięgającymi do wysokości ponad 100 metrów. To wyglądało jak świat olbrzymów! Mimo sześćdziesięciu lat wcześniejszych prób, nikomu nie udało się zrealizować połączenia między tym obszarem a pozostałą częścią systemu. Z ogromną determinacją członkowie zespołu przedostali się przez zapierający dech w piersiach, krystalicznie czysty podwodny pasaż, który nazwali „Flavio’s Connection" dokonując połączenia.

Eksploracja wypełnionych wodą przejść w suchych jaskiniach, znana jako nurkowanie w syfonach, jest niewątpliwie najbardziej problematyczną formą eksploracji jaskiń nie tylko dla płetwonurków, ale i dla sprzętu nurkowego.

Ostre skały i drobnoziarnisty osad w połączeniu z mokrą gliną i błotem, które dostają się do każdego otworu, wystawiają elementy naszego sprzętu na próbę. Tego typu nurkowania to definitywny test jakości i odporności sprzętu którego używamy.

Patrick Widmann, CCR Cave Instructor Evaluator, Eksplorator

By dowiedzieć się więcej o projekcie Bahia Expedition, odwiedź stronę WWW:

Fakty

↓ Data projektu

06 - 07.2021

↓ Miejsce
Okolice miasta Iraquara, Brazylia
↓ Główne cele
 • Rozwinięcie ponad sześćdziesięciu lat eksploracji suchych jaskiń poprzez połączenie umiejętności i doświadczenia regionalnych speleologów z zespołem nurków, którzy mogliby zbadać studnie i syfony wcześniej niedostępne dla odkrywców.

 • Odkrycie połączeń w dwóch ogromnych systemach jaskiń, oddalonych od siebie o około 6 godzin.
 • ↓ Zespół
  • Joffer Fernandes
  • Alexandre Dupont
  • Rodrigo Severo
  • Alex Socci
  • Claudia Lima
  • Patrick Widmann
  • Phillip Lehman

  Zobacz inne projekty, które wsparliśmy

  Ty również masz swój wkład!

  Wybierając marki zaangażowane w nasz program, bezpośrednio przyczyniasz się do wsparcia jakie możemy zapewnić nurkom ESP na całym świecie. Każdy drobny wkład przyczynia się do osiągnięcia naszych wspólnych celów.

  Dziękujemy!

  Layer 1

  W jaki sposób aplikować?

  Podziel się z nami swoją wizją. Chcemy wspierać wyprawy eksploracyjne, działania na rzecz ochrony i projekty, które pogłębiają zrozumienie podwodnego świata.